Iwona Orłowska

Ambasadorki

Miejsce, w którym mieszkam, jest dla mnie niezwykle ważne, dlatego z pełnym zaangażowaniem działam na rzecz poprawy jakości życia naszych mieszkańców. Mając za sobą wspaniałych ludzi i dobrą współpracę z samorządem można osiągnąć bardzo wiele, a efekty nawet najmniejszych zmian motywują do podejmowania kolejnych wyzwań.

Iwona orlowska

Liderka społeczna z Krypna, województwa podlaskiego. Na co dzień pełni funkcję dyrektorki Gminnego Ośrodka Kultury. Jej praca na rzecz lokalnej społeczności od lat przyczynia się do pozytywnych zmian w otoczeniu. Działaczką została z pasji i poczucia spełnienia jaką przyniosła jej praca z ludźmi po przeprowadzce z dużego miasta na wieś. Od lat angażuje się w działania prośrodowiskowe, regularnie organizując akcje sprzątania ziemi, nasadzenia, spotkania z pracownikami parków narodowych, organizacji proekologicznych i podejmując działania na rzecz zwierząt. W inicjowane przez siebie działania chętnie angażuje dzieci, wierząc że kształtowanie wrażliwości i odpowiedzialności za nasze otoczenie powinno się wprowadzać od najmłodszych lat. 

Wśród najważniejszych projektów społecznych jakie zrealizowała znajduje się program „Było śmietnisko, będzie boisko”, dzięki któremu zaniedbany teren w Kruszynie stał się atrakcyjną przestrzenią publiczną, a samo działanie zaktywizowało mieszkańców i wzmocniło więzi sąsiedzkie. Inną inicjatywą, kontynuowaną do tej pory, były spotkania dialogowe „Jak rozmawiać”, umożliwiające mieszkańcom rozmowy na trudne tematy w bezpiecznej, nieoceniającej przestrzeni. Kolejnym projektem był 8. Międzynarodowy Spis Bociana Białego, trzytygodniowy projekt, który pomógł w zlokalizowaniu 99 gniazd tego gatunku na terenie gminy Krypno, co przyczyniło się do analizy rozwoju gatunku przez ośrodki badawcze i akademickie, aby lepiej chronić ptaki.

W ramach programu Zakorzenione, Iwona zwraca uwagę na problem nadmiernego konsumpcjonizmu, nieefektywnego zarządzania zasobami wodnymi i energetycznymi. Będzie dążyć do wprowadzenia zmian w codziennych nawykach mieszkańców, które mogą przyczynić się do ochrony środowiska. Wierzy, że drobne kroki w duchu zero waste mogą przynieść znaczące efekty w przyszłości. I taki właśnie efekt swoich działań zamierza osiągnąć – mniejsze zużycie wody w lokalnej społeczności, zwiększenie świadomości ekologicznej, a także zaangażowanie większej liczby mieszkańców w działania prośrodowiskowe.