Spodnica

Kim jesteśmy

Fundacja ROLL-NA powstała w 2019 roku, by w różnych obszarach wspierać środowiska wiejskie: komunikować je ze sobą, budować pozytywny wizerunek mieszkańców wsi – osób wyjątkowych, przedsiębiorczych i kreatywnych (szczególnie kobiet – bohaterek lokalnych społeczności).

 Zespól fundacji tworzą aktywistki, medioznawcy i eksperci działający na rzecz rozwoju wsi.

Jak działamy

Łączymy, inspirujemy, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem
  • Pomagamy mieszkańcom wsi w ich rozwoju osobistym i społecznym, m.in. poprzez prezentację sylwetek kobiet, podejmujących różnorodne inicjatywy na rzecz środowisk wiejskich.
  • Informujemy o bieżących wydarzeniach, które są zamieszczone w zakładce aktualności.
  • Przywołujemy historyczne postaci kobiet – działaczki, propagatorki rozwoju i upowszechniania kultury wiejskiej.
  • Szukamy nietuzinkowych postaci, które podejmują różnorodne działania (społeczne, kulturowe, edukacyjne, itp.) na rzecz wsi. Możesz zgłosić własną kandydatkę - wypełnij ankietę.
  • Współpracujemy z organami administracji publicznej (jednostki samorządu terytorialnego i organizacje samorządowe), które mają wpływ na lokalne społeczności.
  • Udostępniamy materiały do pobrania: przykładowe wnioski, gotowe szablony, podania.
  • Polecamy ciekawe strony, które służą pomocą w znalezieniu intersujących zagadnień dotyczących zawodowego i społecznego rozwoju osób mieszkajacych na wsi.
  • Łączymy ludzi: inicjatorów podobnych wydarzeń, twórców, artystów.
  • Tworzymy społeczność osób zaangażowanych w proces kształtowania różnobarwnego wizerunku wsi.
Rollna Team

Nasz zespół

Przedstawiamy sylwetki osób tworzących fundację.

Monika Roszak

prezeska fundacji

Pomysł na fundację zrodził się z mojej obserwacji mieszkanek wsi. Towarzyszenie im w różnorodnych inicjatywach i życiowych sytuacjach rozbudziło chęć działania na rzecz ich promocji i rozwoju. Zapragnęłam opowiedzieć światu, kim są, jak żyją, co robią. Pokazać je prawdziwie – ich piękno, energię, mądrość, determinację i odwagę. I to, jak budują życie na wsi. Dlatego tu jestem – w miejscu i wśród osób, które podobnie jak ja tę wyjątkowość zauważają i doceniają. Udzielam pomocy, łączę, zrzeszam. Moje działania wynikają z miłości i troski o każdą kobietę. Wierzę, że podejmowane przez nas inicjatywy zaowocują zmianą krzywdzących stereotypów i mentalności wielu środowisk.

Monika Roszak 2

Alina Jeleń

wiceprezeska fundacji

Działam na rzecz swojej lokalnej społeczności. To moja pasja i misja. Jestem prezeską Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia – kobiecej organizacji zrzeszającej 160 kobiet. W latach 90-tych zostałam najmłodszą sołtyską w Polsce. Nauczyłam się wprowadzać zmiany na wsi. Poznałam sytuację osobistą i zawodową wielu kobiet wiejskich. Koordynuję liczne projekty, realizuję warsztaty (wokal, joga, zumba, kabaret, informatyka, fotografia, samoobrona, asertywność, carving, florystyka, haft). Wszystkie moje inicjatywy są skierowane do kobiet wiejskich, które potrzebują wzmocnić swoje sprawstwo, ukierunkować rozwój w sferze osobistej i wspólnotowej.

Alina Jelen

Katarzyna Dobrzańska

wiceprezeska fundacji

Kocham moją małą ojczyznę – Maniowy. Tu znajduję motywację do rozwoju pasji. Jestem folklorystką, menadżerką kultury. Pomagam kobietom, które w różny sposób troszczą się o zachowanie obyczajów, wskrzeszają ludowe motywy, upowszechniają regionalną kulturę. Jako badaczka lokalnej tradycji, animatorka społeczna i członkini Koła Gospodyń Wiejskich szukam osób, dzięki którym spuścizna przodków znajdzie stałe miejsce we współczesnej sztuce i będzie zachowana. Kocham dźwięk podhalańskich instrumentów pasterskich. Gram na skrzypcach i flecie poprzecznym. Należę do orkiestry dętej, a w roli pedagoga spełniam się prowadząc regionalne zespoły: Mali Maniowianie oraz Lubań. Krzewię wśród młodych miłość do zwyczajów i dziedzictwa przodków.

Kasia Dobrzanska

Sławomir Kalinowski

członek rady fundacji

Moje zainteresowania koncentrują się wokół problematyki poziomu życia osób mieszkających na wsi. Dostrzegam potrzebę zmian ekonomicznych i społecznych, które wpłyną na poprawę jakości życia na obszarach wiejskich (koncepcja smart villages). Uczestniczę w różnego rodzaju projektach, które mają realny wpływ na te zmiany (jestem profesorem w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, kierownikiem Zakładu Ekonomii Wsi, sekretarzem Rady Naukowej IRWiR PAN). Ze światem kultury wiejskiej wiążą mnie nie tylko naukowe funkcje. Z zamiłowania jestem folklorystą. Przez ponad dwadzieścia lat byłem instruktorem i choreografem tańca ludowego.

Pan Nn

Magdalena Kozera-Kowalska

członkini rady fundacji

W działaniu ważna jest dla mnie realizacja społecznych celów. Pragnę dzielić się posiadaną wiedzą z osobami zainteresowanymi prowadzaniem na terenach wiejskich działań związanych z wykorzystaniem kapitału ludzkiego i wdrażaniem innowacji społecznych. Jestem ekonomistką, pedagogiem, badaczem rozwoju kapitału ludzkiego, przedsiębiorczości i innowacji społecznych. Pracuję jako profesor na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych, Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu oraz Międzynarodowego Instytutu Nauk Społeczno-Ekonomicznych.

Magda Kozera

Magdalena Skrzątek-Urbańska

członkini rady fundacji

Od wielu lat pomagam ludziom jako radca prawny. Przez ten czas nauczyłam się wspierać potencjał kobiet, które często dosięga problem barier aktywizacji społecznej i zawodowej. Zależy mi na osiągnięciu parytetu płci, dlatego poprzez pomoc prawną służę kobietom w uświadomieniu sobie swojej roli w świecie. Kluczowym elementem mojej strategii jest eksperckie towarzyszenie w drodze z miejsca, w którym znajduje się kobieta do miejsca, które jest jej celem.

Magda Skrzatek

Pomagamy tym, którzy pragną korzystać z ich doświadczenia i adaptować rozwiązania w swoim środowisku. Na wsi szukamy dobra, które rodzi się z dostrzegania drugiego człowieka i miłości do ziemi.

Nasze wartości

Dostrzegamy kobietę, która ma realny wpływ nie tylko na swoje życie, ale też na środowisko, w którym żyje – może decydować o jego kształcie i walorach. Stawiamy na osoby, które wykazują się pomysłowością i zaangażowaniem w odzyskiwaniu utraconych i tworzeniu nowych powiązań człowieka z kulturą, historią i tradycją wsi.

Szanujemy indywidualne potrzeby rozwojowe i społeczne każdego człowieka.

Towarzyszymy w procesie odnawiania obrazu wsi. Poprzez demaskowanie problemów i przebijanie szklanych sufitów, pomagamy znaleźć perspektywy rozwoju. Utrwalamy prawdziwy wizerunek współczesnej kobiety, która jest nie tylko uczestniczką życia kulturalnego wsi, ale – jego kreatorką, organizatorką i przewodniczką.

Bg 01

Współpraca

Do współpracy zapraszamy wszystkie osoby i organizacje, dla których ważne jest podnoszenie poziomu życia kobiet mieszkających na wsi poprzez ich rozwój osobisty i społeczny oraz rozkwit inicjatyw przez nie podejmowanych. Zapraszamy wszystkie podmioty, osoby indywidualne do wsparcia merytorycznego, finansowego, promocyjnego działań naszej fundacji.

Zapraszamy osoby, które angażują się we wspieranie innych kobiet, rozwój swoich lokalnych społeczności, pielęgnowanie i rozpowszechnianie tradycji i kultury wsi. Zapraszamy też kobiety, które szukają inspiracji, pomocy czy wspólnoty, w której można znaleźć poradę prawną oraz skorzystać z doświadczenia osób działających na rzecz rozwoju wsi.