Agnieszka Wącławska

Ambasadorki

Moim marzeniem jest zrzeszenie kobiet z mojej gminy, aby wspólnie działały na rzecz lokalnej społeczności. Wierzę, że nawet najmniejsze oddolne działania mogą uchronić naszą planetę przed dewastacją przyrody.

Agnieszka waclawska

Liderka społeczna z Żarnowicy w województwie małopolskim, gdzie jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich i edukatorką ekologiczną. Swoją rolę jako społeczniczki widzi jako iskierkę podpalającą lont zaangażowania i potrzeby działania wśród lokalnej społeczności. Motywuje ją obserwowanie rozwoju mieszkańców wsi, zmiana społeczna jaka zachodzi w mieszkańcach i to w jaki sposób małymi krokami dbamy o środowisko naturalne. Agnieszka dąży do wzmocnienia współpracy między członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich i do przeciwdziałania dewastacji środowiska naturalnego. Jako biolożka chce uświadamiać lokalną społeczność, jak ważne są oddolne działania na rzecz ochrony przyrody, by zapobiec dalszemu zanikowi bioróżnorodności.

Wśród najważniejszych projektów, które realizowała, znajdują się program “Jak rozmawiać” dotyczący skutecznej komunikacji, która wzmocniła współpracę w społeczności. Kolejnym projektem było “W Kole natury”, realizowany we współpracy z Fundacją FRS. To w tym projekcie Agnieszka rozpoczęła swoją przygodę z edukacją ekologiczną, ucząc mieszkańców podstaw zrównoważonego stylu życia. Trzecim ważnym projektem była pierwsza edycja programu “Zakorzenione”, która wyposażyła uczestniczki w wiedzę i dostarczyła inspiracji do kontynuowania działań na rzecz lokalnego środowiska naturalnego.

W ramach programu Zakorzenione Agnieszka chce kontynuować pracę na rzecz ochrony środowiska skupiając się na problemie zanieczyszczenia powietrza. Planuje szereg warsztatów edukacyjne dotyczące wpływu zanieczyszczeń na zdrowie oraz ekologicznych sposobów ogrzewania domów. Chce także zwrócić uwagę na to, jak ważne jest świadome zarządzanie własnym gospodarstwem. Jej celem jest uświadomienie mieszkańcom, jak małe, codzienne wybory mogą pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza i ogólną kondycję lokalnej przyrody. Dzięki Zakorzenionym ma nadzieję na realną zmianę nawyków w swojej społeczności i zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców.